A A A K K K
для людей із порушенням зору
Купчинецька громада
Тернопільська область, Тернопільський район

Село Драгоманівка


Драгоманівка


Драгоманівка — село, підпорядковане Купчинецькій сільській раді. 

У давнину через Драгоманівку пролягав шлях Галич– Теребовля, а згодом Підгайці–Тернопіль. Після скасування панщини у травні 1848 р. деякі жителі з села Купчинці дістали наділи землі на полях степу Панталиха, що значно були віддалені від села.

Першим поселенцем був Петро Білий, який 1876 р. побудував хату, викопав криницю і ставок для розведення риби. Пізніше біля нього побудувався Стефан Гарматій, а далі інші. Хутір назвали Микицівка (Микитівка) від першого поселенця Білого, родину якого називали Микицями.

З годом поселення почало розростатися завдяки добрим чорноземним ґрунтам Панталихи. Тут поселилися Павло Думка, Стефан Коваль та Микола Южин. У 1890 рр. Стефан Гарматій, один із найзаможніших господарів, захотів,  щоб хутір назвати Гарматіївкою, але поет і відомий культурно-громадський діяч Павло Думка, який поселився тут у 1895 р., та Іван Франко порадили жителям назвати поселення Драгоманівкою на честь великого українського вченого та літератора, видатного громадського діяча Михайла Драгоманова. Ця назва остаточна утвердилась після Першої світової війни.

На схилі 19 ст. до Драгоманівки приїжджали видатні діячі культури: Іван Франко, Корнило Устиянович, Осип Вітошинський, а згодом – Тимотей Бордуляк, Григорій Величко, Яким Ярема, Кирило Трильовський, Лев Бачинський, Яцко Остапчук, Григорій Думка, Іванна Блажкевич та інші.

1908 р. громада села  організувала приватну школу, що діяла до 1914 р. Немало драгоманівських юнаків належали до товариств: «Сокіл», «Січ», «Пласт», а у Першу світову та польсько-українську війни влилися в лави УСС та УГА, зокрема Т. Думка,  М. Качань, А. Кіналь,  А. Коваль, Я. Пасічник, А. Чорній та М. Шкільний.

Під час Першої світової війни  хутір був знищений. Після війни тут поселилися польські колоністи. Влада відкрила школу з польською мовою навчання.

У 1924 р. хуторяни заснували читальню «Просвіти». Цього року талановитий дириґент, автор і музикант Йосиф Мороз зорганізував молодіжний хор. У 1936 р. під його керівництвом діяв  музичний гурток.

Протягом 1920–1930-х рр. у Драгоманівці  діяла початкова школа, в якій вчилися українські та польські діти; функціонували спортивне товариство «Каменярі», «Жіноча громада» (очільник Явдоха Гарматій). У 1937 р. на хуторі побудували дім під читальню «Просвіти».

Після фронтових подій на Драгоманівці організували початкову школу, клуб та медпункт, а згодом – колгосп  ім. Т. Шевченка; пізніше об’єднали з купчинецьким господарством. У 1948–1951-х рр. Й. Мороз організував на хуторі молодіжний хор.

У 1970-х рр. на Драгоманівці з вини місцевої влади і правління колгоспу знищено більше 30 садів. Через такі варварські вчинки жителі хутора покидали домівки і виїжджали на роботу в міста або будувалися в Яструбові та Купчинцях. В селі донедавна працювали клуб, фельдшерський пункт.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь